Udržovat mozek zdravý a aktivní je životně důležité. S těmito zajímavými fakty zjistíte, jak moc je výkonný.

1. 60% lidského mozku tvoří tuk. Nejenže je to nejtučnější orgán v lidském těle, ale mastné kyseliny jsou pro výkonnost mozku klíčové.

2. Váš mozek se plně zformuje až po 25. roce života. Vývoj mozku začíná v zadní části mozku a postupuje vpřed. Proto se vaše čelní laloky, které řídí plánování a uvažování, posilují a strukturují spojení jako poslední. (pozn. měli bychom si uvědomit, co někdy nereálně vyžadujeme po malých dětech)

3. Kapacita paměti vašeho mozku je považována za prakticky neomezenou. Podle výzkumu se lidský mozek skládá z přibližně 86 miliard neuronů. Každý neuron vytváří spojení s dalšími neurony, což může dohromady činit až 1 kvadrilion (1 000 bilionů) spojení. Postupem času se tyto neurony mohou spojovat, čímž se zvyšuje paměťová kapacita. Například při Alzheimerově chorobě však může dojít k poškození mnoha neuronů, které přestanou fungovat, což ovlivňuje zejména paměť.

4. Informace z mozku se šíří rychlostí až 430 km za hodinu. Při stimulaci neuronu vzniká elektrický impuls, který se šíří z buňky do buňky. Narušení tohoto pravidelného zpracování může způsobit epileptický záchvat.

5. Mícha přestává růst v průměru ve 4 letech. Vaše mícha, která se skládá ze svazku nervové tkáně a podpůrných buněk, je zodpovědná za přenos zpráv z mozku do celého těla.

6. Mícha je hlavním zdrojem komunikace mezi tělem a mozkem. ALS neboli amyotrofická laterální skleróza způsobuje odumírání neuronů v mozku a míše, což má vliv na řízený pohyb svalů. Další nemocí, která postihuje mozek i míchu, je roztroušená skleróza (RS). Při RS imunitní systém napadá ochrannou vrstvu, která pokrývá nervová vlákna, což způsobuje problémy s komunikací mezi mozkem a tělem.

7. Je mýtem, že používáte pouze 10 procent mozku. Ve skutečnosti ho používáte celý. (Ano, dokonce i když spíte.) Neurologové potvrzují, že váš mozek je stále aktivní.

8. Lidský mozek váží 1,4 kg. Velikost však neznamená vždy inteligenci. Muži mají obvykle větší mozek než ženy.

9. Zamrzlý mozek (např. z ledového pití) je ve skutečnosti sfenofalatická ganglioneuralgie. Tato bolest vzniká, když chlad zasáhne receptory ve vnějším obalu mozku. Chlad způsobí rozšíření a stažení tepen, což způsobí rychle nastupující bolest hlavy.

10. Kousek mozkové tkáně o velikosti zrnka písku obsahuje 100 000 neuronů a 1 miliardu synapsí. Poškození neuronů však může mít velký dopad. Například při mrtvici se do mozku nemůže dostat kyslík. V důsledku toho mohou mozkové buňky odumírat a schopnosti v dané oblasti mozku mohou být ztraceny. Podobně Parkinsonova nemoc vzniká, když začnou odumírat buňky části mozku zvané substantia nigra.

11. Lidský mozek dokáže vyprodukovat přibližně 23 wattů energie (což stačí na napájení žárovky). Tolik energie vyžaduje tolik potřebný odpočinek. Dostatečný spánek pomáhá udržovat dráhy v mozku. Kromě toho může nedostatek spánku zvýšit hromadění bílkoviny v mozku, která je spojována s Alzheimerovou chorobou.

Zdroj: https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/11-fun-facts-about-your-brain