O ČEM JE HYPNÓZA A HYPNOTERAPIE?
V tomto článku uvedu společné jmenovatele popisů hypnózy a mých vlastních zkušeností z praxe. Zároveň odpovím na časté dotazy. Více najdete také v sekci otázek a odpovědí Q/A. Jde mi především o přiblížení hypnózy a hypnoterapie vám, kteří byste mohli tento člověku přirozený stav využít, ale možná zatím nevíte, co si reálně představit pod tímto pojmem a procesem. Možná se dokonce hypnózy obáváte, i když jste tento stav pravděpodobně již zažili, jen si toho nejste vědomi. Osobně bych stav hypnózy popsala především jako zážitek, individuální zážitek.
HYPNÓZA JE VAŠÍM STAVEM MYSLI
Hypnóza je stav mysli, přesněji pozměněný stav mysli. Hypnóza je přirozeným stavem mysli, jakým je i spánek, při kterém se také stav vaší mysli mění. Spánek rozdělujeme na více dalších podstavů (NREM, REM) během několika fází spánku. Také stav hypnózy má více podstavů či fází, od lehké hypnózy po hlubokou. Nehledě na danou hloubku, účelem spánku je náš odpočinek. U hypnózy, nehledě na danou hloubku, je účel napojení se na naše vlastní nitro. Každý náš stav mysli má pro nás smysl, má svou funkci. Samozřejmě, že bych se třeba nenechala operovat při lehkém spánku a stejně tak ani při lehké hypnóze.
Stav hypnózy je náš vlastní stav, do kterého se dostáváme pod vedením další osoby, přes externí podněty nebo se do svého nitra navádíme sami. Hypnóza (stav; mysl) stejně jako vše ostatní, může být využita nebo zneužita. Moc naší mysli znají různá povolání. Například politici, obchodníci a média. Vlastně kdokoli, kdo by nám rád nějak pozměnil naši mysl, a to hlavně v jejich prospěch. Skrz podněty vysílané v televizi se také můžeme dostat do stavu lehké hypnózy. Nebo při relaxování. Je to pouhý stav našeho bytí. Poznáním hypnózy porozumíme sobě a také čeho druzí zneužívají. Získáme zdravou kontrolu nad sebou a převahu nad snahou druhých nás ovlivnit. Uvědomíme si svou sílu mentální obrany, která je v dnešní době pod silným útokem.
STAV V HYPNÓZE JE INDIVIDUÁLNÍ
Může nám dopředu někdo říct, zda další noc budeme spát klidně, nebo že se naopak budeme budit? Nemůže. Protože to záleží na nás, co například před spánkem jíme nebo jestli přemýšlíme nad stresujícími myšlenkami. Tímto způsobem máme my sami kontrolu nad stavem spánku. Nikdo nás nenutí usnout, nezavře za nás oči, neuvolní se za nás. Obdobné je to se stavem hypnózy, vy sami se otevíráte svému stavu hypnózy a napojíte se na své vlastní nitro, nikdo druhý to za vás neudělá. Nebo naopak, vy sami se svému stavu neotevřete, pokud se tak rozhodnete, a do stavu hypnózy se nedostanete.
Stav hypnózy je ideální pro hledání našich možností, řešení a odpovědí. Které máme pouze sami v sobě. Já, ani nikdo další neví, co je pro vás správné, co přesně jste si zažili, jak co vnímáte nebo co potřebujete. Každý žijeme svůj život. Každý spí každý den jinak a má různé sny. Také každý zážitek v hypnóze je jiný. Takže nejlépe, až si hypnózu prožijete, třeba vícekrát, tak mi pak můžete říci, čím je hypnóza právě pro vás a co jste ve stavu hypnózy zažili nebo co jste o sobě objevili, případně i o druhých.
NA CO SE NAPOJUJEME V HYPNÓZE?
Přes stav hypnózy se napojujeme na sebe, na své nitro, na své podvědomí. Valná většina našich emocí koření v našem podvědomí. V hypnoterapii se zaměřujeme na naše emoce z prožitých situací, které nás kontrolují nebo nevhodně ovlivňují. Nekontrolují nás samotné situace v minulosti, jen jejich následky, kterými jsou právě silné pocity a emoce nebo návyky, které se do nás zaryly. Jsme tvorové, kteří poznávají své emoce skrz prožitky, proto je přirozené, že také naše emoce má svůj růst a vývoj, který končí emocionální vyzrálostí a vyrovnaností. Samotná existence je o vývoji, jak můžeme okolo sebe vidět. My sami se vyvíjíme a rosteme, a to přes zkušenosti a poznání životů od společenstva bez sebeuvědomění, přes poznání individuality do její vyzrálosti, až po zpětného spojení do uvědomělého společenstva uvědomělých individualit. Proto i dílčí poznání mají svůj růst a vývoj.
Při hypnóze je aktivnější pravá hemisféra, kterou spojujeme s emocemi, kreativitou, nadhledem a celostním vnímáním kontextu, dále s neverbální komunikací či intuicí. Emoční chování přisuzujeme limbickému systému, který je komplexní strukturou v mozku. Tento systém ale také ovlivňuje naše sociální chování, strach či úzkost, a dokonce i čich. V hypnóze se tedy napojujeme na základní a hluboké řídící centrum nás samotných, na limbický systém a využíváme spíše pravou hemisféru. Proto je stav hypnózy tak účinný pro práci s emocemi a pro poznání. Vizualizace je častou součástí hypnoterapie, která je vlastní také pravé hemisféře. Zároveň rychleji vnímáme ve stavu hypnózy (pravá hemisféra) nežli mluvíme (levá hemisféra), díky čemuž dokážeme vnitřně porozumět situaci velmi rychle, kdy si v mžiku uvědomíme souvislosti a uděláme si jasno, ke kterému jsme nemohli za běžného plného vědomí dojít. Oproti postupům psychologů a práce s vědomím je tento přístup mnohem rychlejší a zároveň na hlubší úrovni, takže je pro nás silnější a trvalejší.
V hypnóze se tedy napojujeme na centrum, které nás ovládá od narození až do doby, než převezmeme sami nad sebou vědomou kontrolu, nehledě na náš věk. Protože i v dospělosti nás může ovládat strach a ani během jednoho života zřejmě ani nejsme schopni dozrát v uvědomělou individualitu vhodnou pro uvědomělé společenství. V tomto našem centru máme také instinkt přežití. Jsou zde uloženy informace z našeho celého života, včetně prenatální doby. Zde se pozastavím a rovnou potvrdím, že se můžeme napojit i dále za dobu prenatální, ale není potřeba cokoliv řešit v jiných životech. Byť poznání příčin a událostí v jiných životech může být vhodné a užitečné, tak žijeme v aktuálním životě, kde máme možnost akceptovat, (od)pustit nebo žít jinak než dříve. V jakýkoliv moment se můžeme rozhodnout a žít jinak než dříve.
CO SI V HYPNÓZE MŮŽEME VYŘEŠIT?
V hypnóze (= v sobě) si přijdete na svá uvědomění (aha momenty), která potřebujete pro svůj vývoj. Velmi často nám chybí právě uvědomění, která nám jinak pomůžou se v životě dál poznávat a plně žít. Bez svých uvědomění se často sami brzdíme a sabotujeme své příležitosti. V hypnóze si můžete uvědomit, zda se ženete za iluzí, vztahem nebo prací, která vás spíš omezuje a nenaplňuje. Můžete v sobě objevit své možnosti nebo odkrýt potlačený talent. Můžete posilovat pro vás vhodné chování (vyrovnanost), přístup (otevřenost) i pocity (dostatků). Můžete si také posílit sebevědomí nebo klid a klidné reakce, což vám pomůže třeba k překonání životních testů a zkoušek. Můžete v sobě otevřít celý možný rozsah a kapacitu vašich schopností. Můžete si v sobě najít odpovědi, co vás brzdí a blokuje. Můžete se odblokovat. Můžete překonat fobii nebo úzkosti. Můžete utlumit žárlivost nebo chtíč, nad kterým nemáte kontrolu. Můžete odhalit psychosomatické onemocnění a najít cestu, jak příčinu odstranit. Můžete si vyjasnit rozpor mezi svým rozumem a srdcem nebo najít řešení pro komplexní situaci. Obecně si můžete najít svou vhodnější cestu, ať je se týká vašeho zdraví, mysli nebo duše. Naše vědomí neboli duše mívá jizvy, které si můžeme v tomto životě také zahojit.
V hypnóze nevyřešíme fyzické zdravotní dopady. Například zlomenina, která může být dopadem našeho zbrklého jednání nebo nedodáváním potřebné potravy/prvků k potřebnému udržování stabilního stavu kostí. Hypnózou můžeme podpořit léčbu a regeneraci, tlumit silnou bolest a naučit se bolest ovládat. Ovšem není-li naše tělo dostatečně silné a nemá-li potřebné prostředky (biogenní prvky), z éteru si tělo samo o sobě nic nevytvoří. Můžeme tělo podpořit svou vlastní energií, i když zrovna nemáme možnost přijít k fyzickým prostředkům (potrava, vzduch), aby bylo naše tělo aktuálně funkční. Energie, kterou tělo využívá, je ta naše (vědomí/duše) a právě z přijímaných fyzických prostředků.
Hypnózou nenaprogramujeme, aby nám narostla znovu celá ruka, pokud o ni přijdeme. Byť svou myslí také dokážeme měnit své DNA, tak se domnívám, že nezvládneme přeprogramovat podstatu člověka, který před svou výrobou evidentně neměl funkční požadavek na opětovné dorůstání končetin nebo orgánů… Pokud to možné je, pak předpokládám, že by to bylo intenzivní přeprogramování po generace. Na druhou stranu můžeme hypnózou podpořit například výrobu potřebných krvinek nebo růst nervu pro opětovné napojení. Což podpoříte dodáním energie, tedy energií svou (vědomí/duše) a/nebo energií z fyzických prostředků (potrava/prvky), máme-li jejich nedostatek. Nedáte-li do sebe, do svého těla, energii, kterou potřebuje, tak tělo udělá své maximum přesně tak, jak je naprogramované, ale bez energie a pozornosti přestane v důsledku fungovat.
VYLÉČÍ HYPNÓZA TĚŽKÁ ONEMOCNĚNÍ?
Je debatou mezi lékaři a hypnoterapeuty, zda můžeme skrz hypnózu uzdravit například rakovinu. Hypnóza je naším stavem mysli, proto se ptáme, zda svým vlastním stavem mysli můžeme uzdravit své fyzické závažné onemocnění. Odpovědí je, že svou myslí rozhodně můžeme a potřebujeme přijít na příčiny onemocnění, a tím ubrat sílu a životadárnou energii na jeho růst či další vývoj. Hlavně můžete zažít pracovat na správném řešení, místo jakýchsi záplat, které jsou aplikovány pouze na dopady onemocnění. Ze zkušenosti své i poznatků jiných mi vyplývá, že k uzdravení (nejen) rakoviny je potřeba více podmínek. Onemocnění nejběžněji vzniká z dlouhodobé fyzické a/nebo psychické a/nebo mentální nevyrovnanosti. Nevyrovnaností je nedostatek nebo přebytek. Proto jednou z podmínek je okamžitá náprava této nevyrovnanosti. Jak zjistíme co není vyrovnané? Jsou dva hlavní směry, kde hledáme. A to v těle a ve svém nitru, ve své mysli. Své tělo potřebujeme očistit a stejně tak své nitro. Své tělo napříč životem oslabujeme a zanášíme nevhodnou potravou a stravovacími návyky. Pro každého je jiná vyloženě nevhodná potrava i návyky. Ideální je, když se sám člověk zná a má vypozorováno, jak jeho tělo reaguje a když je navyklý tělu naslouchat a dávat mu, co potřebuje. Stejné je to pro mysl (nitro) člověka, kterou by měl udržovat fit, bez stresů a potlačování, a měl by své mysli a svému nitru naslouchat. Ovšem při tomto ideálním stavu se spíš člověk neocitne v situaci těžkého onemocnění, že? Takže ideální stav nám dává tip, kde hledat a co napravovat, chceme-li se uzdravit. Když se neznáme, pak se spíš spoléháme na druhé, kteří mohou pouze odhadovat, co nám může pomoct a zkouší možnosti. A my mezitím často rychle hledáme zázraky.
Je vhodné mít na mysli, že jakmile máme aktuálně přednastaven odchod ze života nebo se naše vědomí/duše rozhodne, že tento život opustí, tak tím způsobem odchodu může být onemocnění. V takovém případě jsou snahy o léčbu spíše jen prodlužováním bolesti a neodvratného konce. Bojující tělo je schopné přežít z minima, ale někdy už tělo může být nadměrně oslabeno jak onemocněním tak i náročnou léčbou. Pak spíš naše vědomí/duše udržuje tělo naživu svou vlastní vůlí (energií). Jsou také známé případy, kdy si v nějaký moment života silně přejeme, abychom umřeli (např. při úmrtí blízké osoby, při silné depresi), což je minimálně proti výrobnímu nastavení lidského těla a mysli, které za nás bojuje do posledního dechu, aby naše tělo přežilo. Jsme-li urputní v našem přání a utápíme se nějakou chvíli v těchto silných emocí nedostatků, pak se programujeme na své přání. Ovšem našemu tělu chvíli trvá, než se přeprogramuje a zajistí způsob, přes který umřít můžeme. Může zasáhnout i naše vědomí/duše, takže si/nám neumožní ihned odejít, ale přání vyplní tak, aby se uskutečnilo včetně možnosti (sebe)záchrany, kdy máme možnost se ještě uzdravit. Možná jsou i jiné faktory, ale v zásadě je princip obdobný. Je potřeba pracovat s onemocněním jako s dopadem našich rozhodnutí a činů, a chceme-li se uzdravit, potřebujeme najít příčinu.
Obecně k uzdravení rakoviny je třeba změna svých návyků, změna přístupu k životu, změna způsobu našeho myšlení, očista těla, změna stravy a očista naší mysli, našeho podvědomí. Naše nitro a fyzické tělo jsou propojené, při těžkých onemocnění je příčinou a/nebo důsledkem psychická či mentální nevyrovnanost (stres). Právě k očistě mysli (nitru), čímž ihned ulevíte a pomůžete fyzickému tělu, se potřebujete napojit hluboko do své mysli, až do svého podvědomí, který je archivem informací z celého života a našeho individuálního nastavení. K tomu nám pomáhá stav hypnózy a skrz hypnoterapii můžete své vnitřní nedostatky či přebytky vyrovnat a neuzavřené situace uzavřít, včetně porozumění nabyté zkušenosti, čímž uděláte vnitřní očistu a hygienu. Může to být i skrz meditaci či jiným velmi soustředěným stavem mysli.
Hypnóza, hypnoterapie i jiné přístupy mohou pomoct také na post dopady, např. pro Damoklův syndrom. Jakmile se odpoutáme od silně omezující situace, najednou vzniklá svoboda může být ohromující. Následně, po návalu emocí přichází myšlenky, které nás mohou znejistit. Jdeme z extrému do extrému, než se v nové situaci najdeme a sžijeme se s ní. Jednoduše procházíme procesem, u kterého je vhodné mít po ruce podporu nebo naučené techniky, abychom procesem mohli projít co nejvíce vyrovnaně.
Protože jsme (elektrické, elektromagnetické) energie plné informací (např. výzkum), pak nám mohou pomoct i prostředky, které mohou vyrovnávat mysl, přesněji naše mozkové vlny. Lze použít i látky, které nám stav mysli pozmění, ale v míře, kdy jsme stále schopni vnímat a zpracovat přicházející informace z podvědomí. Protože si potřebujeme uvědomit příčiny, dopady a pochopit naší zkušenost z dané situace (nevyrovnanosti).
Existují i další příčiny, ale ty jsme schopni rozpoznat, protože jsou prostě jiné. Ve sféře hypnózy a hypnoterapií objevují lidé skutečné příčiny, které můžou být fascinující i přes svou náročnost. Například pak můžete zjistit, co si vaše vědomí/duše vybrala za zkušenost, kterou zde prožije. Bývají to náročné situace, které ovšem dávají příležitost druhým, kteří se na vás učí a poznávají třeba jinak neobvyklé situace. Pak můžete třeba prožívat život, který je plný onemocnění nebo nekončící rakoviny a přesto jste stále naživu, a možná i stále s energií žít. Jste pak vědomím/duší, které je dostatečně silné a uvědomělé čili dostatečně vyzrálé, které je schopné tuto příležitost druhým poskytnout a zvládnout ji. Čímž sami nabýváte další svou zkušenost a postupujete dál ve své vyzrálosti. Proto také jsme každý jiný, každý jsme jinak vyzrálé vědomí/duše, abychom si mohli umožňovat příležitosti, na kterých se vzájemně učíme a poznáváme.
HYPNOTERAPIE
Hypnoterapie využívá stavu hypnózy k vyřešení problémů či bloků nebo ke změně návyků. Hypnoterapie je postup terapie skrze ověřené techniky. Hypnoterapie bývá v neposlední řadě doplňkem těžkých onemocnění a při potřebě zvládání bolesti. Osobně ale nejsem zastánce úplného odstranění pocitů jako je bolest nebo strach, protože i negativní pocity a emoce mají pro nás nějaký pozitivní smysl. Bolest nás upozorňuje a strach chrání. Zároveň nejsem zastánce potlačení nevhodného jednání negativním návykem, např. kouření potlačit nechutí k cigaretě nebo vyvoláním pocitů na zvracení a podobně.
Z mé praxe návyky, které nám škodí a nemáme je pod kontrolou, jsou pro nás náhražkou čehosi, co nám chybí (řešení, láska, čas, trpělivost, nadhled, biogenní prvky atd.). Jakmile si vyřešíme svou nevyrovnanost nebo nedořešenou situaci, náhražka pro nás přestává být potřebná a mizí, resp. ji přestaneme využívat. Hypnoterapie je také zaměřená právě na objevení těchto našich nesrovnalostí. Pokud to nejsou nedostatky pro naše fyzické tělo, které potřebujeme skrz potravu nebo doplňky, pak se v hypnoterapii také můžeme otevřít jiným aktivitám nebo možnostem, kterými pak vyplníme čas a prostor, který najednou máme. Nebo si promyslíme, co můžeme dělat s prostředky (penězi), které najednou máme. Čímž předejdeme situaci, kdy bychom se uchylovali zpět k situaci, která známe, byť je pro nás nevhodná.
Často vyřešením jednoho důležitého spouštěče nebo bloku vyřešíme i mnohé návazné problémy, neadekvátní jednání či dlouhodobý omezující přístup a pohled. Během hypnoterapie dochází k vyjasnění, hlubokému poznání, zahojení nebo i vnitřnímu přeprogramování dle vašich vlastních představ, možností a potřeb. V hypnóze si můžeme odstranit vnitřní zátěž, odpoutáme se od minulosti a limitů. Tím si uvolníme prostor pro nové situace a zkušenosti, protože nejsme bezedným pohárem. Narůstající stres se do nás také v nějaký moment už nevejde. Pak buď přeteče a/nebo se promění ve fyzické neduhy či onemocnění.
Součástí procesu hypnoterapie je i uvolnění. V danou chvíli jen existujeme a soustředíme se pouze na sebe, jsme odpoutáni od externích vlivů. Čím více stavů hypnózy zažijeme, tím více si uvědomujeme, čím pro nás život opravdu je, jaký je náš smysl života a co je pro nás skutečně důležité.
Z hypnoterapie odcházíme s uvědoměním, které jde ruku v ruce s úlevou. Zpracovat, nastavit a přenastavit si ve svém podvědomí můžeme cokoliv, ale vždy se také potřebujeme pro změnu rozhodnout i vědomě. Také co uděláte dál po hypnoterapii, je samozřejmě na vás. Můžete využít svých poznání a vydat se novou cestou, nebo můžete zůstat na té samé cestě s novým poznáním. To je vaše svobodná a vědomá volba. V případě zájmu klienta doplňuji sezení také o rozmýšlení v podobě rozhovoru nebo o koučink dalších kroků v životě.
EFEKTIVITA A CENA
Zkušení hypnotizéři poukazují na fakt, že hypnóza je stále obecně odmítaný způsob řešení našich problémů a neduhů. Přisuzují tento odmítavý postoj zejména k faktu, že hypnóza funguje, a funguje velmi rychle, což mohu ze své praxe potvrdit. Mohu si pak už jen domyslet, že se rychlý a člověku přirozený přístup, který hypnóza využívá, nehodí do karet farmaceutického průmyslu nebo přístupu západní medicíny. Nicméně, s dobou přibývá doktorů, kteří sami využívají technik hypnoterapie nebo je svým pacientům doporučují.
Využití stavu hypnózy vyjde levněji. Sezení s hypnoterapeutem je dražší, než když půjdete třeba k psychologovi, nicméně k psychologovi docházíte půl roku nebo déle, někdy i roky. U hypnózy a hypnoterapie stačí pár sezení, v horších případech okolo deseti. případně u dlouhodobé nemoci dle potřeby. Hypnoterapeuti můžou poskytnout i individuální nahrávku, kterou si může klient kdykoliv přehrát. Výsledek kalkulace nákladů jasně ukazuje ve prospěch hypnoterapie. Běžně se ale stává, že klienti nadále dochází, ať už pro relaxace nebo pro komplexní vnitřní očistu, která je osvobozující a sebepoznávací.
Pokud se naučíme autohypnózu a jak se sebou pracovat v tomto stavu, máme efektivní nástroj, kterým si můžeme sami pomoct a pak to máme „zdarma“. Ovšem autohypnóza, jako mnoho dalších technik a umění, chce trénink. Pokud vydržíme a trénujeme, pak už sami sebe dále neprogramujeme negativně a nehodící se programy dokážeme pohodlně vyrušit, respektive nás již neovlivňují. Ve finále pak sami můžeme ušetřit nejen peníze, ale i čas, energii a naše zdraví.
Navíc nic není zadarmo. Cokoliv chceme, tak nás stojí energii. Buď naši vlastní nebo využíváme energii z okolí nebo od druhého člověka či skupiny, kteří nás navedou, kam potřebujeme. Můžeme použít na pomoc i dostupnou energii z přírody, ale i z prostředků na ovlivnění mozkových vln nebo peníze, které jsou také energií. Energii pro tělo získáváme z okolí. Velmi často tyto energie kombinujeme, ovšem stále platí princip existence, že energie neustále plyne a hýbe se, vyměňujeme si energii, přijímáme a vydáváme, aby se mohlo koexistovat. Můžeme stagnovat, ale to nám také energii spotřebovává.
MÁME VOLBU
Možná si najdete cestu k sobě hypnózou, možná přirozeně jinou cestou. Já vám každopádně přeji mnoho sil na překonávání se, abyste pak žili život s porozuměním a poznáváním. Pokud teď nechcete nic hledat, pak vám přeji příjemné odpočívání a nabírání sil. Pokud teprve začínáte poznávat individualitu nebo nové oblasti života, pak vám přeji odvahu a nenechte se zlomit, protože sám život vás zlomit určitě nechce. Některá jiná vědomí/duše vás můžou chtít zlomit, ale pomoc i podporu je možné najít nebo o ni požádat, i kdybyste požádali život samotný. Věřte sobě i životu.
Edit: 2.4.2022 – doplnění o těžká onemocnění
Zdroj fotografie: https://pixabay.com/photos/earth-meditation-world-relaxation-2611137/